خواب طبیعی حالتی است که در آن ادراک حسی از محیط پیرامون و پاسخ به آن به صورت برگشت پذیر از بین می رود‪.‬‬ ‫خواب مجموعه ای پیچیده از رفتارهایی است که معموال با دراز کشیدن یا تکیه دادن بدن‪ ،‬سکوت و چشمهای بسته همراه ا‬‫ست‪ .‬درموارد غیر معمول رفتارهای دیگری مثل راه رفتن یا حرف زدن در خواب بروز می کند‪ .‬در تعریف خواب باید به ا‬‫ین نکته توجه داشت که ضعف یا خستگی را نمی توان معادل خواب آلودگی معنا کرد‪ .‬ضعف یا خستگی به معنای کاهش انر‬‫ژی و نیز کاهش انگیزه برای انجام کار است و رفتارهای مرتبط با خواب مانند سنگین شدن پلکها‪ ،‬بسته شدن چشمها و خمیا‬‫زه کشیدن الزاما در آن بروز پیدا نمی کند‪ ،‬هر چند احساس خستگی می تواند با خواب آلودگی ارتباط نزدیک داشته باشد‪.‬‬..

بیشتر بخوانید

خواب برای حفظ سلامت جسمی و روحی و تقویت سیستم ایمنی بدن ضروری است. کاهش مقدار و کیفیت خواب سیستم ایمنی را تضعیف کرده و ریسک بیماریهای فرصت طلب از جمله بیماریهای ویروسی را افزایش می‌دهد و شرایط کلینیکی بیماران مبتلا را بدتر می کند. حین خواب سیستم ایمنی پروتئین هایی به نام سایتوکاینها را آزاد می کند که برای مبارزه با عفونتها و التهاب ها مهم میباشد. سایر اثرات کمبود خواب شامل کاهش یادگیری، حافظه و انرژی بدن، افزایش استرس، افسردگی و تحریک پذیری، در طولانی مدت چاقی ، دیابت، بیماریهای قلبی و عروقی و افزایش فشار خون بالا هستند.
پس در این دوران که با ویروس کووید ۱۹ روبه رو هستیم و با توجه تاثیر خواب روی همه جنبه های سلامتی، داشتن خواب خوب حتی ضروری تر از قبل به نظر می رسد...
 

خواب آلودگی درزمره عوامل مهم در بروز حوادث ترافیکی و هزینه های سنگین ناشی از آن می باشد. باید یادآور شد که علاوه بر خواب آلودگی طبیعی در برخی ساعات روز، برخی بیماری هایی نیز وجود دارند که خود باعث خواب آلودگی فرد حین رانندگی و بروز تصادفات مرگبار می شوند. بالغ بر 22 درصد حوادث ترافیکی به علت اختلالات خواب رخ می دهد.

خواب آلودگی افراطی روزانه شایع ترین تظاهر روزانه اختلالات تنفسی حین خواب است که بر روی عملکرد رفتاری و شناختی افراد تاثیر منفی زیادی می گذارد. 24 درصد از بزرگسالان جامعه مبتلا به اختلالات تنفسی حین خواب هستند که با افزایش سن نیز بر تعداد مبتلایان افزوده میشود...

بیشتر بخوانید

گالری تصاویر

اضافه شدن خواب به چک لیست سلامت قلبی عروقی