خواب سالم چیست؟

همانطور که میدانید خواب امری حیاتی جهت سلامتی جسم و ذهن شماست. اما شما چگونه میتواید متوجه شوید که خواب مفیدی دارید به ویژه اگر شما جزو افرادی باشید که بصورت شیفتی  (مخصوصا شب کاری) کا ر میکنید، احتمالا خوابتان به اندازه خواب افراد عادی کامل نیست. با این حال اندازه گیری و بررسی  الگوهای خوابتان  نسبت به افرادیکه در اطرف شما هستند مشکل است . افراد بزرگسال باید بطور متوسط طی شب 7-9 ساعت خواب مفید داشته باشند. اما نیاز به خواب در بین افراد متفاوت است. بعنوان مثال بعضی از افراد بعد از هشت ساعت خواب متوالی شبانه کاملا سرحال هستند. در حالیکه بعضی از افراد با 7-6 ساعت خواب شبانه و چرت کوتاهی طی روز احساس خوبی دارند. برخی حتی زمانیکه برنامه خوابشان دچار تغییر می شود سرحال هستند. در حالیکه بعضی از افراد زمانیکه برنامه خوابشان  بنابر به دلایلی مثلا یک حادثه دچار تغییر می شود کاملا تحت تاثیر قرار می گیرند.

در بخش زیر مواردی ذکر شده که اگر خواب شما با این موارد مطابقت داشته باشد علامت خوبیست و نشان می دهد خوابتان مفید می باشد. 

  • شما 20-15 دقیقه بعد از به رختخواب رفتن به خواب میروید.
  • شما معمولا 9-7 ساعت به طور کامل خواب شبانه دارید.
  • زمانیکه در رختخواب هستید خوابتان مداوم است-شما دوره طولانی از بیداری شبانه در حا لیکه روی تخت دراز کشیده اید ندارید.
  • هنگام بیدار شدن از خواب شاداب و پر انرژی هستید.
  • شما در ساعات بیداری کاملا هوشیار هستید و میتوانید در سراسر ساعات بیداری مفید و موثر باشید (توجه داشته باشید که کم شدن سطح هوشیاری طی ساعات بیداری امری طبیعی ست  اما با رعایت بهداشت خواب هوشیاری قابل برگشت است.
  • زمانیکه شما خواب هستید همسر یا اعضای خانواده تان متوجه هیچ گونه اختلال یا رفتار غیرعادی ازطرف شما نشده اند.بطور مثال خرو پف, وقفه تنفسی ,بیقراری, و یا سایر اختلالات رفتاری شبانه.

ولی اگر شما جزو افرادی هستید که بصورت شیفتی کار می کنید و بیشتر موارد بالا در شما صدق نمی کند به این معنی است که شما جهت بهبود کیفیت خوابتان نیاز به ایجاد تغییراتی در رفتار و روال عادی زندگیتان دارید.

افرادیکه  بیشتر شبکار هستند و سعی می کنند طی روز بخوابند, اغلب کمتر از 9-7 ساعت میتوانند بخوابند  زیرا سیگنال های هشدار دهنده از ریتم سیرکادین (سیکل خواب و بیداری) مانع به خواب رفتن فرد طی روز  میشوند و باعث بیدار شدن فرد میشوند .این به این  معنی نمیباشد که این افراد به 8-7 ساعت خواب در روز نیاز ندارند  بلکه به این معنی ست که به خواب رفتن طی روز سخت تر است .به مرور زمان این مساله به مشکل( محرومیت از خواب مزمن) منجر میشود.