دندان قروچه

دکتر پریسا فضلی پناه

دندان قروچه به صورت حرکات مکرر عضلات فک و سایش دندانها به روی هم تعریف می شود که می تواند هم در خواب و هم در بیداری رخ دهد.دندان قروچه در خواب می تواند منجر به آسیب دندانها،درد دندان،درد عضلات فک و سردرد ناحیه گیجگاهی شود.دندان قروچه شدید در خواب می تواند منجر به اختلال خواب در خود فرد یا شخصی که کنار او می خوابد شود،زیرا گاهی صدای سایش دندانها روی هم بسیار شدید و ناخوشایند می باشد.همچنین این مسئله می تواند سبب شکستگی دندانها یا زخم و آسیب مخاط داخلی گونه شود.

دندان قروچه به دو دسته اولیه(بدون علت شناخته شده)و ثانویه(به برخی داروهای روانپزشکی،مصرف خودسرانه داروها یا اختلالات طبی)تقسیم می شود.

دسته اولیه در کودکان و بالغین طبیعی و دسته ثانویه در کودکانی با فلج مغزی،عقب ماندگی ذهنی و یا بالغینی با اختلالات حرکتی یا اختلالات تنفسی در خواب رخ می دهد.آپنه انسدادی خواب و دندان قروچه در خواب به طور شایعی در همراهی با هم رخ می دهند.

برخی عوامل مستعد کننده شامل اضطراب و وظایف سنگین در مدت زمان کوتاه می باشد،استفاده از سیگار و قهوه در ساعات قبل از خواب نیز می تواند سبب تشدید دندان قروچه در خواب شود.

دندان قروچه در خواب می تواند با اختلال بیش فعالی و کم توجهی،اختلالات تنفسی حین خواب،خروپف و مسائل طبی و روانی در ارتباط باشد.

دندان قروچه در خواب می تواند به صورت خانوادگی رخ دهد،در تعداد قابل توجهی از این افراد حداقل یک عضو نزدیک از خانواده سابقه دندان قروچه دارد.

دندان قروچه در خواب می تواند منجر به آسیب به مفصل گیجگاهی-فکی شود و خود را به صورت درد در مفصل،شنیدن صدای کلیک در مفصل یا محدودیت حرکت مفصل نشان دهد.

سیر طبیعی این اختلال خواب معمولا خوش خیم است.بسیاری از افراد دچار دندان قروچه برای مدت زیادی از زندگیشان بی علامت خواهند بود و در برخی موارد که بروز برخی علایم مرتبط مثل درد با کیفیت خواب و زندگیشان تداخل کند،نیازمند درمان خواهند بود.

در صورتیکه دندان قروچه همراه با سایر اختلالات شدید طبی یا اختلالات خواب (اختلالات تنفسی حین خواب،حرکات غیرطبیعی حین خواب دیدن و یا صرع)همراه باشد،نیازمند ارزیابی تشخیصی بیشتر می باشد.